Program Tanıtımı

 

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı programı 2013-2014 eğitim-öğretim döneminde El Sanatları Bölümü altında eğitime başlamıştır. 

Geniş iş olanağı olan bu programda öğrenciler; kuyumculuğun temel prensiplerini, değerli metal ve taşları, metal şekillendirme tekniklerini, kuyumculuk aletleri ve teknolojilerini, kuyumculukta kullanılan ölçü aletleri ve hesaplamaları, karakalem ve bilgisayarda 3D çizim yapabilmeyi, teknik rapor hazırlamayı ve proje hazırlamayı, tezgâhın, iş yerinin ve personelin iş güvenliğini sağlamayı öğrenmektedirler.


Misyon

 

Programın amacı; takı alanında eli becerikli ustalar yetiştirmenin yanı sıra toplum ve sanat konularında da entelektüel bir çabanın gereğine inanan bireyler yetiştirmektir. Öğrenciler, atölye derslerinde bir yandan mesleğin gereği olan temel bilgi ve teknik becerileri kazanırken, gözlem yapabilme, çözümleme ve yaratıcılığını açığa çıkaracak gerekli sanat eğitimini alabileceklerdir. Öğrencilerin, sanatsal düşünme boyutunu yakalayabilmeleri, yöntem oluşturabilmeleri, teknik ve mesleki konularda yetkinlik kazanabilmeleri amaçlanmaktadır. Üç boyutlu çalışmaları da içeren programıyla, takı tasarımı ve teknolojisi, öğrencilere çalışmalarında alana yönelik teorik ve pratik tüm bilgi ve beceriyi verebilecek, bu süreç içerisinde öğrencinin üretme yeteneği ve kişiliği çizgisinde özgün tasarım dilini oluşturması sağlanacaktır.


Mezuniyet Koşulları

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Programında 4 yarıyıl(2 yıl) süreli eğitim verilmektedir. Öğrenci, kayıtlı olduğu öğretim programının ders, uygulama, staj gibi tüm gereklerini “Kastamonu Üniversitesi Sınav Yönetmeliği” hükümlerine uygun şekilde, 120 akts/ects kredisini tamamlayarak programdan mezun olur


Mezun İstihdam Olanakları

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı programından mezun olan öğrenciler, kuyumculuk sektöründe tasarım ve üretim ünitelerinde takı modellerinin tasarımı, bilgisayarda 3 boyutlu modelleme, makinalı ana kalıp imalatı, döküm, tesviye, parlatma ve taş mıhlama aşamalarında ara eleman olarak görev alabilmekte; ya da kendi işyerini açabilmektedir. Ayrıca meslek liselerinde, akşam sanat okullarında, olgunlaşma enstitüleri ve belediyelerin düzenlemiş olduğu meslek edindirme kurslarında vekil öğretmen veya usta öğretici vasfıyla görev yapabilirler. İki yıllık eğitimini tamamlayan öğrencilerimiz 4 yıllık eğitim veren Kuyumculuk ve Takı Tasarımı bölümüne dikey geçiş yapabilirler.


Program Çıktıları

  1. Kağıt üzerinde karakalem ve renkli kalemlerle tonlama yaparak tasarım yapar.
  2. Takı tasarımlarını dijital ortamda üç boyutlu olarak modelleyebilir.
  3. Kuyumculukta kullanılan temel teknikleri ve aşamalarını bilir ve bu teknikleri kullanarak takılar oluşturur.
  4. Alaşım yapımında kullanılan elementleri ve alaşım yapma tekniklerini bilir.
  5. Kuyumculuk ve takı tasarımında kullanılan malzemeler hakkında bilgi sahibidir.
  6. Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Programı altında yer alan mesleklerde, sektörün ihtiyaçları, bilimsel ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda gerekli olan mesleki yeterlikleri kazanmış nitelikte becerisi sunar.
  7. Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Programındaki İmalatı yapılacak olan takıyı tasarlayan, ölçülerini belirleyerek kâğıda aktaran ve üretimini yapma yeterlikleri kazandırma becerisi sunar.
  8. Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Programı ile ilgili mesleki hesaplamaları yapabilme ve sonuçlarını değerlendirebilme becerisi sunar.

Dikey Geçiş Olanakları

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı programından başarıyla mezun olan öğrenciler. ÖSYM’nin açtığı “dikey geçiş sınavı”nda (DGS) başarılı oldukları taktirde, Takı Teknolojisi ve Tasarımı alanında eğitim veren kurumlara lisans eğitimi için geçiş yapabilmektedir.  


Sınavlar, Ölçme ve Değerlendirme

 

Ara sınavların %40’ı final sınavının %60’ ı not ortalamasını verir. Ara sınav değerlendirmesini öğretim görevlisi proje çalışmaları, ödev ve atölye çalışmaları değerlendirmeleri olarak gruplandırabilir.